Tag Heuer Formula 1 CAH1212 41mm
SKU
LWG1175
Categories All, Ladies Watches, Men's Watches, Pre-Owned, Shop Watches, Tag Heuer
Tags Tag Heuer Formula 1 CAH1212 41mm Unisex, Taglady, Tagmen
1 in stock
- 1 Year Guarantee
- FREE Lifetime Battery Replacement*
- FREE Next Day Delivery
1 YEAR GUARANTEE
INSURED DELIVERY
FREE RETURNS
Order before 2pm Monday to Friday for next day delivery
£1,495.00
1 in stock
Reserve this watch
Tag Heuer Formula 1 CAH1212 41mm
Leave a £250.00 refundable deposit to hold this watch for up to 3 days.
Description
Description
Tag Heuer Formula 1 CAH1212
This TAG Heuer Formula 1 CAH1212 features a 41mm stainless steel and black ceramic case, factory diamond bezel (60 diamonds totalling 0.440 carat) and dial (12 diamonds totalling 0.088 carat), Swiss quartz chronograph movement, date window, sapphire crystal, and integrated steel bracelet. A bold motorsport-inspired luxury sports watch combining performance styling with diamond-set beauty.
What’s Included
This pre-owned Tag Heuer Formula 1 includes an original Tag Heuer box and papers, along with service documentation. For full peace of mind, this is accompanied by authentication and watch registry certificates, 12 months warranty and FREE lifetime battery changes.
Specifications
| Contents: | Box and Papers |
|---|---|
| Year: | 2015 |
| Condition: | Excellent. Serviced and Polished |
| Case Size: | 41mm |
| Case Material: | Steel and Ceramic, Diamond Bezel |
| Bracelet: | Steel and Ceramic |
| Movement: | Quartz |
| Dial: | Black Diamond |
| Glass: | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Complications: | Chronograph, Date Window |
| Wrist Size: | Up to a 18cm wrist (approx size) |
| Water Resistance: | 200m – tested and passed |
Delivery
- Free UK Next Day Delivery
- Same day dispatch for orders placed before 2pm (Mon–Fri)
- Fully insured shipping
Additional information
| Gender | Ladies, Mens |
|---|---|
| Model | Formula 1 |
| Watch Bracelet | Ceramic, Stainless steel |
| Dial Color | Black |
| Case Size | 41mm |
| Movement | quartz |
| Box and papers | Watch with original box and original papers |
| Brand | Tag Heuer |
Delivery & Returns
Delivery & Returns
Delivery
All UK mainland orders placed before 2pm are dispatched on the same day (Mon-Fri) for FREE next day delivery by 1pm with Royal Mail Special delivery. All watches are safely packed, photographed and security sealed for your assurance. International orders can be made through our ebay shop by clicking here.
If there is any delay in dispatching your order we will contact you to advise.
Returns Policy
Please ensure you read and understand the entire description and view all available photographs. If you have any questions, please ask before purchase. The most common reason for wanting to return an item is unexpected size. Therefore, it is strongly recommended that you compare the stated sizes with your current watch in order to avoid disappointment.
Returns must be requested within 14 days of receiving the item. No liability is taken for items returned without prior agreement. The item must be repackaged with an equivalent amount of protective packaging as received, and must be returned complete and in the same condition. Your original payment minus supplemental postage costs will be refunded in a timely manner after receipt. However, failure to comply with any of these requirements may result in the return being refused or the amount refunded being reduced by a reasonable amount. Return postage cost and shipping insurance are the buyer’s responsibility.
Please Contact Us to request a return.
Ask a Question
Ask a Question
Contact Us : 01273 567826
Ask us a question and we’ll get back to you as soon as possible.