Cartier Santos Dumont W2SA0011 43mm x 31mm
SKU
SP06
Categories All, Ladies Watches, Men's Watches, New arrivals, Pre-Owned, Shop Watches
Tags Cartier Santos Dumont W2SA0011 43mm x 31mm 2019, Cartierladies, cartiermen
1 in stock
- 1 Year Guarantee
- FREE Lifetime Battery Replacement*
- FREE Next Day Delivery
1 YEAR GUARANTEE
INSURED DELIVERY
FREE RETURNS
Order before 2pm Monday to Friday for next day delivery
£5,295.00
1 in stock
Frequently bought together
Description
Description
Cartier Santos Dumont W2SA0011
A tribute to one of watchmaking’s earliest wristwatch designs, the Cartier Santos Dumont W2SA0011 combines classic elegance with pure luxury. Featuring a stainless steel case with an 18K rose gold bezel, a silver satin-brushed dial with Roman numerals and Cartier’s signature blued steel hands, this large model delivers great sophistication with unmistakable presence. Finished with a new Cartier black alligator leather strap, it is a watch that honours Cartier heritage.
THIS WATCH IS CURRENTLY BEING SERVICED AND WILL BE AVAILABLE SOON. PLEASE CONTACT US FOR MORE DETAILS
What’s Included
This pre-owned Cartier Santos Dumont includes an original Cartier box and papers, along with service documentation. For full peace of mind, this is accompanied by authentication and watch registry certificates, 12 months warranty and FREE lifetime battery changes.
Specifications
| Contents: | Box and Papers |
|---|---|
| Year: | |
| Condition: | Excellent. Serviced and Polished |
| Case Size: | 43mm x 31mm |
| Case Material: | Rose Gold and Stainless Steel |
| Bracelet: | Black Alligator leather strap |
| Movement: | Quartz |
| Dial: | Silver Roman Numeral |
| Glass: | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Complications: | N/A |
| Wrist Size: | Up to a 17cm wrist (approx size) |
| Water Resistance: | 30m – tested and passed |
Delivery
- Free UK Next Day Delivery
- Same day dispatch for orders placed before 2pm (Mon–Fri)
- Fully insured shipping
Additional information
Delivery & Returns
Delivery & Returns
Delivery
All UK mainland orders placed before 2pm are dispatched on the same day (Mon-Fri) for FREE next day delivery by 1pm with Royal Mail Special delivery. All watches are safely packed, photographed and security sealed for your assurance. International orders can be made through our ebay shop by clicking here.
If there is any delay in dispatching your order we will contact you to advise.
Returns Policy
Please ensure you read and understand the entire description and view all available photographs. If you have any questions, please ask before purchase. The most common reason for wanting to return an item is unexpected size. Therefore, it is strongly recommended that you compare the stated sizes with your current watch in order to avoid disappointment.
Returns must be requested within 14 days of receiving the item. No liability is taken for items returned without prior agreement. The item must be repackaged with an equivalent amount of protective packaging as received, and must be returned complete and in the same condition. Your original payment minus supplemental postage costs will be refunded in a timely manner after receipt. However, failure to comply with any of these requirements may result in the return being refused or the amount refunded being reduced by a reasonable amount. Return postage cost and shipping insurance are the buyer’s responsibility.
Please Contact Us to request a return.
Ask a Question
Ask a Question
Contact Us : 01273 567826
Ask us a question and we’ll get back to you as soon as possible.