Cartier Roadster 2675 37mm x 32mm Diamond
SKU
LWG1121
Categories All, Ladies Watches, Pre-Owned, Shop Watches
Tags Cartier Roadster 2675 37mm Ladies, Cartierladies
1 in stock
- 1 Year Guarantee
- FREE Lifetime Battery Replacement*
- FREE Next Day Delivery
1 YEAR GUARANTEE
INSURED DELIVERY
FREE RETURNS
Order before 2pm Monday to Friday for next day delivery
£4,995.00
1 in stock
Reserve this watch
Cartier Roadster 2675 37mm x 32mm Diamond
Leave a £250.00 refundable deposit to hold this watch for up to 3 days.
Description
Description
Cartier Roadster 2675
Cartier Roadster 2675 featuring a stainless steel tonneau case, silver Roman numeral dial, date window, 0.92 carat diamond-set bezel, sapphire crystal, quartz movement, and integrated steel bracelet. A discontinued Cartier sports-luxury icon blending automotive-inspired styling with timeless elegance.
The Movement
The Cartier quartz movement is a Swiss-made battery-powered calibre renowned for its reliability, precision, and low-maintenance performance. Designed to complement Cartier’s elegant watch designs, it delivers accurate timekeeping while allowing for the slim case. Cartier quartz movements are a trusted choice for those seeking effortless sophistication.
What’s Included
This pre-owned Cartier Roadster includes an original Cartier box and papers, along with service documentation. For full peace of mind, this is accompanied by authentication and watch registry certificates, 12 months warranty and FREE lifetime battery changes.
Specifications
| Contents: | Box and Papers |
|---|---|
| Year: | 2017 |
| Condition: | Excellent. Serviced and Polished |
| Case Size: | 37mm x 32mm |
| Case Material: | Stainless Steel, Diamond Bezel |
| Bracelet: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Dial: | Silver Roman Numeral |
| Glass: | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Complications: | Date Window |
| Wrist Size: | Up to a 15cm wrist (approx size) |
| Water Resistance: | 100m |
Delivery
- Free UK Next Day Delivery
- Same day dispatch for orders placed before 2pm (Mon–Fri)
- Fully insured shipping
Additional information
| Gender | Ladies |
|---|---|
| Model | Roadster |
| Case Size | 37mm |
| Dial Color | Silver |
| Watch Bracelet | Stainless steel |
| Box and papers | Watch with original box and original papers |
| Movement | quartz |
| Brand | Cartier |
Delivery & Returns
Delivery & Returns
Delivery
All UK mainland orders placed before 2pm are dispatched on the same day (Mon-Fri) for FREE next day delivery by 1pm with Royal Mail Special delivery. All watches are safely packed, photographed and security sealed for your assurance. International orders can be made through our ebay shop by clicking here.
If there is any delay in dispatching your order we will contact you to advise.
Returns Policy
Please ensure you read and understand the entire description and view all available photographs. If you have any questions, please ask before purchase. The most common reason for wanting to return an item is unexpected size. Therefore, it is strongly recommended that you compare the stated sizes with your current watch in order to avoid disappointment.
Returns must be requested within 14 days of receiving the item. No liability is taken for items returned without prior agreement. The item must be repackaged with an equivalent amount of protective packaging as received, and must be returned complete and in the same condition. Your original payment minus supplemental postage costs will be refunded in a timely manner after receipt. However, failure to comply with any of these requirements may result in the return being refused or the amount refunded being reduced by a reasonable amount. Return postage cost and shipping insurance are the buyer’s responsibility.
Please Contact Us to request a return.
Ask a Question
Ask a Question
Contact Us : 01273 567826
Ask us a question and we’ll get back to you as soon as possible.