Cartier Panthere 1310 27mm
SKU
LWG1200
Categories All, Ladies Watches, Pre-Owned, Shop Watches
Tags Cartier Panthere 1310 27mm Ladies, Cartierladies
1 in stock
- 1 Year Guarantee
- FREE Lifetime Battery Replacement*
- FREE Next Day Delivery
1 YEAR GUARANTEE
INSURED DELIVERY
FREE RETURNS
Order before 2pm Monday to Friday for next day delivery
£3,495.00
1 in stock
Frequently bought together
Description
Description
Cartier Panthere 1310
Cartier Panthรจre ref. 1310 in stainless steel featuring a 27mm case, white Roman numeral dial, blue steel hands, quartz movement, and iconic articulated bracelet. A timeless jewellery-watch hybrid with classic Cartier elegance and everyday versatility.
Whatโs Included
This pre-owned Cartier Panthere includes an original Cartier box and papers, along with service documentation. For full peace of mind, this is accompanied by authentication and watch registry certificates, 12 months warranty and FREE lifetime battery changes.
Specifications
| Contents: | Box and Papers |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Condition: | Very Good. Serviced and Polished |
| Case Size: | 27mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Bracelet: | Stainless Steel Bracelet |
| Movement: | Quartz |
| Dial: | White Roman Numeral |
| Glass: | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Complications: | Date Window |
| Wrist Size: | Up to a 15.5cm wrist (approx size) |
| Water Resistance: | 30m – tested and passed |
Delivery
- Free UK Next Day Delivery
- Same day dispatch for orders placed before 2pm (MonโFri)
- Fully insured shipping
Additional information
| Gender | Ladies |
|---|---|
| Model | Panthere |
| Case Size | 27mm |
| Dial Color | White |
| Watch Bracelet | Stainless steel |
| Box and papers | Watch with original box and original papers |
| Movement | quartz |
| Brand | Cartier |
Delivery & Returns
Delivery & Returns
Delivery
All UK mainland orders placed before 2pm are dispatched on the same day (Mon-Fri) for FREE next day delivery by 1pm with Royal Mail Special delivery. All watches are safely packed, photographed and security sealed for your assurance. International orders can be made through our ebay shop by clicking here.
If there is any delay in dispatching your order we will contact you to advise.
Returns Policy
Please ensure you read and understand the entire description and view all available photographs. If you have any questions, please ask before purchase. The most common reason for wanting to return an item is unexpected size. Therefore, it is strongly recommended that you compare the stated sizes with your current watch in order to avoid disappointment.
Returns must be requested within 14 days of receiving the item. No liability is taken for items returned without prior agreement. The item must be repackaged with an equivalent amount of protective packaging as received, and must be returned complete and in the same condition. Your original payment minus supplemental postage costs will be refunded in a timely manner after receipt. However, failure to comply with any of these requirements may result in the return being refused or the amount refunded being reduced by a reasonable amount. Return postage cost and shipping insurance are the buyer’s responsibility.
Pleaseย Contact Usย to request a return.
Ask a Question
Ask a Question
Contact Us :ย 01273 567826
Ask us a question and weโll get back to you as soon as possible.